آیا آلودگی هوا می تواند باعث سقوط در بازار سهام شود؟

آنتونی هیس استاد اقتصاد دانشگاه اوتاوا و همکارانش داده های روزانه شاخص S&P 500 را با داده های روزانه کیفی هوا در نزدیکی وال استریت مقایسه کردند.

زمانی که آنتونی هیس استاد اقتصاد دانشگاه اوتاوا و همکارانش داده های روزانه شاخص S&P 500 را با داده های روزانه کیفی هوا از حسگر سازمان حفاظت از محیط زیست در نزدیکی وال استریت مقایسه کردند، دریافتند رابطه این بین افزایش آلودگی و کاهش عملکرد بازار سهام وجود دارد. نتیجه گیری آنها این بود:آلودگی هوا باعث سقوط بازار سهام می شود.

استاد هیس از تحقیق شما دفاع می کند.

هیس: تاثیر قوی بود. هر زمانی که کیفیت هوا برحسب یک انحراف معیار کاهش پیدا می کرد،ما شاهد کاهش ۱۲ درصدی سود سهام بودیم. یا به عبارتی دیگر، اگر صد روز معادلات روزانه در نیویورک از تمیزترین روز تا کثیف ترین روز را سفارش دهید، عملکرد شاخص S&P 500 در هفتاد و پنجمین روز پاک نسبت به ۲۵ روز پاک ۱۵ درصد بدتر بود. ما همچنین با استفاده از داده های سازمان بورس و اوراق بهادار نیویورک و بورس نزدک تکثیر کردیم و تاثیری مشابه را مشاهده کردیم.

HBR: چگونه چند ذره آلودگی بیشتر باعث چنین افتی در سود بازار سهام می شود؟

فکر می کنیم دو مکانیسم در جریان است،که هر دو کمی مورد تحقیق قرار گرفته اند. مکانیسم اول، این است که قرار گرفتن در معرض هوای نامناسب، حتی برای یک روز، بر وضعیت عاطفی شما تاثیر می گذارد. شما را در وضعیت افسرده تری قرار می دهد. همچنین توانمندی شناختی شما را کاهش می دهد. بر احساسی که دارید و خوب فکر کردن شما تاثیر می گذارد. دوما، روحیه بد و توانمندی های شناختی ضعیف تر باعث کاهش اشتیاق برای ریسک می شود. تحمل ریسک کم با سود کمتر مرتبط است. و این چیزی است که ما مشاهده می کنیم.

اما شما هوای نزدیک محیط کاری معامله گران را سنجیدید. با توجه به این که آنها در داخل این محیط ها کار می کنند،چه میزان از این هوا را آنها در واقع تنفس می کنند؟ هوای نزدیک محل زندگی آنها چطور؟

این یکی از علت هایی است که ما شهر نیویورک را انتخاب کردیم. اغلب معامله گران در منتنهن یا مجاور آن زندگی می کند. و ما عملکرد شاخص سهام را نه تنها در ارتباط با کیفیت هوا در یک ایستگاه حفاظت از محیط زیست نزدیک وال استریت بلکه همچنین میانگین ایستگاه ها در سرتا سر منهتن مقایسه کردیم. و نتیجه مشابهی را دریافت کردیم. این یک نتیجه قوی است.

چطور می دانید که این همبستگی مهم است؟ اگر دما یا رطوبت و هوای کثیف یک اتفاق بوده باشد؟

البته، ما تلاش داریم کل مسائلی که اهمیت دارند مانند دما یا آب و هوا را کنترل کنیم. تحقیق در مورد این است. ما یافته ها را ارائه می کنیم،و مردم با توضیحات جایگزینی که ما آنها را آزمایش می کنیم، ما را به چالش می کشیم. به سختی می توان هر چیزی را کنترل کرد. هیچ کس آن را به طور کامل انجام نمی دهد، اما به همین دلیل است که ما همچنین بررسی ابطال پذیری را انجام می دهیم. یکی از این بررسی ها بر باران تمرکز داشت. ما آزمایش ها را تنها برای چندین روز بدون ریزش باران در همان روز یا روز قبل مجددا اجرا کردیم. ما هنوز نتیجه مشابهی را دریافت کردیم.

همکاران شما باید با متغیرهای غیر منتظره یا به سختی قابل آزمایش که شما باید کنترل کنید را ارائه کنید،که کنترل نکرده اید.

امید داریم این کار را انجام دهیم. این نحوه پیشرفت شما است. بهترین جوابی که یک محقق می تواند در مورد موارد کنترل ارائه دهد این است که ما هر چیزی که فکر می کردیم را کنترل کردیم. بر این مبنا، ما بر این باور هستیم که ما به شکل نسبتا قانع کننده ای توضیحات دیگر مانند آب و هوا را حذف کردیم. ترافیک متغیر دیگری بود که بررسی کردیم.

برای هر انحراف معیار افزایش در آلودگی، بازار ۱۲ درصد عملکرد بدتری داشت.

چه طور به ایده بررسی این مساله رسیدید؟

هر سه ما،خودم به همراه همکارانم  سوده صابریان در اینجا در اوتاوا و متیو نیدل از کلمبیا،به درک پیامدهای غیر بهداشتی آب و هوای نامطلوب علاقه مند هستیم.برای مدتی طولانی، مردم در این مورد تحقیق کردند که کیفیت هوای نامناسب بر پیامدهای بهداشتی مانند سکته،حمله قلبی،افسردگی ،خودکشی و غیره چه تاثیری دارد. اکنون می خواهیم بررسی کنیم که چگونه هوای نامطلوب بر  چیزهایی مانند بهره وری و عملکرد در مدارس تاثیر می گذارد.

در مورد پیامدهای غیر بهداشتی آلودگی چه می دانید؟

تحقیقات رو به رشد است. ما اکنون به طور مثال می دانیم که حیواناتی که هوای آلوده را بیشتر تنفس می کنند نسبت به حیواناتی که هوای تمیزتر را تنفس می کنند، بیشتر نزاع می کنند. ما می خواهیم بررسی کنیم آیا آلودگی با جرم های خشونت آمیز رابطه دارد.به طور کلی، تحقیقات نشان می دهد که مردم در روزهای آلوده به نسبت روزهایی که آلودگی کمتر است، بسیاری از کارها را با دقت و حساسیت کمتری می توانند انجام دهد. هلوچین ها هلوهای کمتری می چینند. بیسبال بازها در بازی بیسبال عملکرد بدتری دارند.

ما می خواهیم مرز درک اثرات آلودگی را فراتر برود. من فکر می کنم که مشاهده می کنیم کیفیت هوا بر مجموعه پیامدهای قابل اعتنایی تاثیر می گذارد. ما از قبل می دانیم که انسان ها نسبت به محیطی که در آن زندگی می کنند بسیار حساس هستند،حساس تر از آنچه که فکر می کنیم.

آیا می دانید که آیا آستانه آلودگی ای، چند واحد در میلیون، وجود دارد که بر بازار سهام تاثیر می گذارد؟

نه. درک ما از آن تا به حال نسبی بوده است. ما همیشه به دنبال اثرات غیر خطی هستیم ، با این حال  تلاش می کنیم تشخیص دهیم آستانه ها کجا می توانند باشند. وقتی با انسان ها سر و کار دارید، باید همیشه اثرات غیر خطی قوی ای داشته باشید. به طور مثال، وقتی هوا از ۸۵ درجه فارنهایت گرم تر باشد، رفتار به شکل قابل توجهی تغییر می کند، اما در دماهای کمتر این گونه نیست. در ارتباط با شنوایی، شما می توانید تا حدود ۱۸۵ دسیبل را تحمل کنید، اما کمی بیشتتر از آن پرده گوش شما پاره می شود. در ارتباط با آلودگی، ما هنوز آن آستانه غیر خطی را مشاهده نکرده ایم. تا به حال، غالبا خطی به نظر می رسد: آلودگی دو برابر شود، تاثیر دو بربر خواهد بود.

بنابراین با نصف شدن آلودگی نیویورک مشکل نصف خواهد شد.

ما آماده تعمیم دادن این مساله نیستند. این مقاله در مورد نیویورک است. هر مکان دارای رخدادهای تجاری منحصر به فرد است: تجارت تا چه اندازه الکترونیک است؟ مردم کجا زندگی می کنند و چطور سر کار می روند؟ ما اثرات عملکرد سهام در یک شهر دیگر، تورنتو را بررسی کردیم. ما نتایج مشابهی داریم. اما نمی توانم بگویم که در همه مکان ها صدق می کند.

نتایج بدون توجه به این که آلودگی شهر در کجا اندازه گیری شد، مشابه بود.

بنابراین معامله گران باید سیاست هوای پاک را برای افزایش سود خود تبلیغ کنند؟

شاید فرصت های معامله ای در این وضعیت وجود دارد، اما من یک اقتصاد دان هستم و من از لحاظ بازارهای بهینه فکر می کنم. من علاقه مند نیستم که صرفا بگویم: هی، بیایید هوا را تمیز کنیم. من دوست دارم بگویم اگر هوا تمیزتر باشد، ارزش شاخص این ۵۰۰ شرکت ارزش واقعی خود را نشان می دهند. یک بازار سهام سیگنال هایی در مورد مجموعه صحیح هزینه های سرمایه گذاری انتقال می دهد. مفروض بر این است که از اصول بنیادی بازار تبعیت میکند. چیزی که ما می گوییم این است که اگر عوامل موقتی غیر منطقی مانند آلودگی هوا وجود داشته باشند که بر بازار تاثیر می گذارند، این مساله بدی برای بهره وری بازار است. در صورتی که هزینه ها به دلیل رفتار ناشی از آلودگی، بخاطر این که هوا واقعا گرم است یا به خاطر این که تیم مورد علاقه معامله گران یک بازی فوتبال را باخته است، پایین یا بالا بروند، ناکارآمدی بازار به حساب می آید.

نمی خواهم بگویم هوای تمیزتر قیمت های سهام را بالاتر می برد. میخواهم بگویم که هوای تمیزتر،مخصوصا در نیویورک، باعث می شود بازار سهام عملکرد بهتری داشته باشد. قیمت ها بازتاب کننده این واقعیت هستند که بازار عملکرد بهتری دارد. ما با بررسی تصمیماتی که توسط قضات مهاجر گرفته می شوند، در حال انجام پروژه دیگری هستیم.

وقتی آلودگی دو برابر شد، تاثیر بر بازار نیز دو برابر شد.

آیا باید تعداد بیشتری از این نوع تحقیقات در بخش مالی را انتظار داشته باشیم؟

برای من، مالی رفتاری،که همان چیزی است که از آن بر می آید، یک روند هیجان انگیز است. در مدل های سنتی بازارهای مالی،مخصوصا آنهایی که بیش از ۱۵ سال پیش ایجاد شده اند،انسان ها شبیه انسان به نظر نمی رسیدند. آنها عادت داشته اند مردم در این مدل ها را انسان اقتصادی در نظر بگیرند. آنها احساسات و عواطف نداشتند. آنها در مورد باخت یانکی ها ناراحت نمی شدند. آنها روزهای خوب یا بد نداشتند. اکنون مدل های مالی بر مبنای رفتار واقعی انسان و عوامل تاثیرگذار بر آنها ایجاد می شوند. این یک کار پیچیده است. اما دستور کار مالی رفتاری این است که این پیچیدگی را بکار بگیرند. تا از یک مدل انسان اقتصادی نسبتا خشک به مدلی جابجایی صورت بگیرند که در آن می گوییم: در واقع، این عامل ها مانند انسان ها عمل می کنند.

آیا من باید به نووا اسکوتیا بروم، هوای تمیز کانادایی را تنفس کنم و بعد این مصاحبه را بنویسم؟

بهتر خواهد شد. شوخی نمی کنم. ما سخنرانی های نخست وزیران کانادا را با استفاده از سنجش های زبان شناختی کیفیت سخنرانی بررسی کردیم. وقتی آلودگی هوا بیش از ۱۵ میکروگرم بر متر مکعب بود،که در اینج یک روز نسبتا آلوده است، سخنرانی های نخست وزیرها امتیاز کمتری را در مقیاس های زبان شناختی دریافت می کردند. به کانادا بیا و به نویسنده بهتری تبدیل شو…

نسخه ای از این مقاله در شماره مارس –آوریل ۲۰۱۷ نشریه هاروارد بیزینس ریویو منتشر شده است.

۲۱ فوریه،۲۰۱۷

نویسنده: اسکات بریناتو

مترجم : ثآرا سادات میران

منبع:

https://hbr.org/2017/03/air-pollution-brings-down-the-stock-market

تاثیر آلودگی هوا بر بازار سهام: شواهدی از کشور چین:

https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/00036846.2016.1139679

 

 

 

پاسخ دادن