بررسی و چرایی رفتار رمه‌ای

رمه رم کرده است! بررسی و چرایی رفتار رمه‌ای (گله‌ای) در بازار

یکی از اشکالاتی که موقع مرور سوگیری رفتار رمه ای(گله ای) گرفته می‌شود این است که چرا انسانها را به حیوانات تشبیه می‌کنید؟! پیشنهاد جایگزین عبارت “رفتارگروهی” است. در این مطلب بررسی و چرایی رفتار رمه‌ای را خواهیم داشت.

اما من برای اقناع ایشان معمولا جواب می‌دهم که کلمه Herd دقیقا میشود “گله” و کسی که این نامگذاری را اولین بار کرده مسلما چیزی میدانسته حالا که رفتارهای این روزهای مردم و نقدینگی سرگردان را میبینم این نامگذاری را تحسین میکنم.

▫️واحدهای نقدینگی درست مثل گوسفندان یک گله و یا پرندگانی در یک دسته عظیم جابجا میشوند و ازین بازار به آن بازار می ریزند.

بررسی و چرایی رفتار رمه‌ای

▫️حتما صحنه جابجا شدن دسته گنجشکها و یا کبوترها از یک درخت به روی درختی دیگر را قبلا دیده اید! حکایت این روزهای بازارهای مالی(بخصوص سکه) دقیقا حکایت گله های حیوانات است؛ گله گوسفندی که رم کرده است و هر از گاهی محرکی باعثی تغییر مسیرشان از یک سمت به سمت دیگر میشود. چوپان هم کار از دستش در رفته و بعید نیست زیر دست و پای گله نابود شود.

▫️همین دیروز بود که در بازار سکه فروشندگان به صرافیها التماس میکردند که سکه ایشان را با قیمتهایی حتی پایینتر خریداری کنند. اما امروز دقیقا برعکس شده است. حالا برای خرید و نه فروش باید التماس کنی و این وسط شدت احساسات باعث میشود قیمتها با سرعت بیشتری رشد کنند.

▫️خاطرات گذشته مردم از نوسانات نرخ ارز آنان را حساس کرده است. آنها دیده اند که باید کلاهشان را بچسبند تا باد نبرد! چون حاکمانشان چیزی از محافظت از حقوق مالکیت نمیفهمند. حاکمانشان اساسا دانش حقوق را به رسمیت نمیشناسند چه برسد به جنبه های ظریفتر از حقوق شهروندی و… که اگر اینطور نبود فرار سرمایه و فرار مغزها اینهمه شدت نداشت! مردم دیده اند که چگونه در این نوسانات عده ای میلیاردر شدند و چگونه عده ای ارزش داراییشان هر روز کمتر شد!

▫️اگرچه ایجاد این حجم نقدینگی(آنهم با روشی ظالمانه) و ایجاد انتظار بازدهیهای غیر عادی بالا در صاحبان نقدینگی فقط و فقط اشتباه بانک مرکزی و حکومت در سالهای گذشته بوده است اما پویایی اتفاقات اخیر را میشود به راحتی به رفتار رمه ای صاحبان نقدینگی نسبت داد:

“”رمه رم کرده است…””

مصطفی نصراصفهانی

در بررسی و چرایی رفتار رمه‌ای ،رفتار گله ای را بررسی کردیم. امید است این مطلب بای شما مفید بوده باشد.

پاسخ دادن