خرد و سرمایه گذاری

خرد چون راداری است که مسیر درست هدایت سرمایه گذاری را به عهده دارد. سقراط میگوید خرد چون آب نیست که بتوان آن را از تنگی به درون تشتی ریخت. خرد زندگانی در عادتها، انتخابها، تمناها و تاملات فرد هویداست و همانا این خرد است که چراغ هدایت ماست.

ترافیک از نگاه سنتی

از راهکارهای کاهش تصادفات، توجه به جاده های کمربندی در شهرهاست. اما دلیل عدم ساخت کمربندی، نگاه سنتی اقتصاد به هدایت خودروهای عبوری از داخل شهرهاست تا مثلا با خرید مسافران سبب رونق اقتصاد شهرها شوند! که متاسفانه این موضوع مشکلات بسیاری را پدید آورده است.

بهای تمام شده

در صنایع نظامی بهای تمام شده اهمیتی ندارد و در مقابل یک بودجه ی مشخص محصول تولید می شود اما در سایر صنایع به ویژه صنایعی که محصول آن توسط خانوار مصرف می شود، مهم ترین مساله بهای تمام شده است. چنین طرح هایی تنها منجر به اتلاف منابع و ورشکستگی بخش خصوصی می شود.

انکار یا پذیرش

برای اصلاح سیاستهای اقتصادی در سطح خرد و کلان، در ابتدا باید پذیرفت که مشکلی وجود دارد و سپس تلاش برای اصلاح آن کرد. زمانی که تمام چالش‌ها انکار می شوند، هیچ راهکاری کارساز نیست! برای حل یک مشکل باید در ابتدا مشکل را پذیرفت!

علت اصلی تورم در ایران

علت اصلی تورم ،اشتباه دولتها با چاپ بی رویه پول و شبه پول است! اما دولتها این اصل اقتصادی را باور ندارند و در تلاش برای مبارزه با تورم ، سعی در ثابت نگاه داشتن قیمتها دارند! اندکی اقتصاد کلان بخوانیم! شاید روزی بدان نیاز پیدا کنیم...!

نقدینگی و رشد تولید

پول در دست مردم سریع‌تر از کالا/خدماتی که در اقتصاد عرضه می‌شود، رشد می‌کند. در نتیجه در ازای آنها پول بیشتری وجود دارد. در واقع برای خرید یک سبد مشخص از کالا پول بیشتری وجود دارد؛ قیمتها بالا می‌رود و تورم ایجاد شده و ارزش پول کاهش می‌یابد.

ماتریس آیزنهاور

ماتریس آیزنهاور و اولویت انجام کارها بترتیب اهمیت
۱٫مهم و غیرفوری:برنامه‌ریزی کن واسش
۲٫مهم و فوری:همین الان
۳٫غیرمهم و فوری:بسپار به کسی یا حذف
۴٫غیرمهم و غیرفوری:فراموشش کن
با این روش توانایی کنترل زمان خواهید داشت.

تغییر یا تغییر

در اقتصاد تغییر صحیح و بموقع افراد می تواند یک تحول بزرگ و عمیق ایجاد کند. تغییر افراد، نگاه‌ها، سیاستها و برنامه ها را تغییر خواهد داد! همانطور که ارهارد یا شاخت به عنوان افرادی کارآمد، اقتصاد آلمان جنگ زده را متحول کردند و یا گرینسپن اقتصاد آمریکا را تغییر داد!

از اصول بورس

همیشه کسی هست که از تو با سرعت بیشتری سود می کند و ثروتمندتر می شود. این واقعیت بازارهای مالی است ، این یک تراژدی نیست ! چارلی مانگر، شریک وارن بافت
به تعبیر دیگر حتما کسان دیگری هستند که سهام آنان رشد بیشتری دارد، این اصل اول بورس است.

مردم و دروغ

ممکن است فرهنگ و اعتقادات مردم عوض شود ولی حماقت آن ها عوض نخواهد شد و در تمام اعصار می توان به وسیله گفته ها و نوشته های دروغ، مردم را فریفت. زیرا همانطور که مگس، عسل را دوست دارد، مردم هم دروغ و ریا و وعده های پوچ را که هرگز عملی نخواهند شد دوست می دارند... میکا والتاری/ سینوهه

پول درآوردن در بورس

حفظ پول در بورس بسیار مهم تر از جمع کردن و بدست آوردن پول است! چنان که پل جونز (معامله‌گر حرفه ای بازار جهانی) می گوید `` من همیشه در فکر از دست دادن پول هستم نقطه مقابل پول درآوردن! هیچ وقت بر روی پول درآوردن تمرکز نکن ، اول بر روی حفظ آنچه داری تمرکز کن! ``

ما و اطرافیانمان

اطرافیان ما، به‌ویژه افرادی که آگاهانه آن‌ها را انتخاب می‌کنیم می‌توانند شخصیت فردی و حرفه‌ای ما را تقویت کنند. فارغ از اینکه چنین تاثیری عمدی یا غیر عمدی شکل می‌گیرد، آن‌ها این قدرت نفوذ را دارند تا روی طرز تفکر و حتی تصمیماتی که می‌گیریم، تاثیر بگذارند.

ما و سیاستمداران

بوریس ‎جانسون در سال ۲۰۱۲ گفته بود شانسش در اینکه سرش را با فریزبی از دست بدهد، با چوب پنبه بطری شامپاین کور شود، در یخچال حبس شود یا به شکل یک زیتون در زندگی بعدی حلول کند بیشتر از این است که نخست وزیر ‎انگلستان شود. او چند روز پیش نخست وزیر انگلستان شد. آن وقت ما هر روز در حال تحلیل صحبت های سیاست مداران هستیم و بر اساس آن پیش بینی های قطعی انجام میدهیم.

پول درآوردن در بورس

یکی از شیوه های مرسوم اما اشتباه در بازارها خرید در زمان اقبال همگانی است! مثلا هیچکس ملک و آپارتمان را در رکود نمی خرد ، اما همه در وقت گرانی به دلیل ترس از گرانی بیشتر ملک می خرند! این رویه خود را در بورس در صفهای خرید و فروش نشان می دهد. دلیل آن همراهی همگانی به دلیل ماهیت انسان بودن سرمایه گذاران که میل به اطمینان بر اساس جمع دارند و فقدان تحلیل است.

ترامپ و تجربیاتش

ترامپ مردی است که در بیزینس های مختلف تجربه های ورشکستگی بسیار داشته است! از املاک ، هتلداری ، زمینهای گلف تا فروشندگی بال مرغ! میراث رئیس جمهوران آمریکا اکنون به تاجری همه فن حریف رسیده است! جهان در برابر رفتارهای عجیب او شگفت زده است. اما دلیل این رفتارها تجربه و حضور شخصی او در همه بیزینسها از بال مرغ تا ریاست جمهوری آمریکا است!

قوانین من درآوردی بورس

زمانی در دهه ۱۳۸۰ ، قوانینی ابداعی در بورس شکل گرفت که بعد همه لغو شدند. یکی از این قوانین عدم نوسان سهام به سمت بالا بود! در آن زمان قانونی اجرا شد که سهم می توانست به پایین نوسان کند و قیمتش کم شود، اما نمی توانست قیمتش افزایش یابد و مثبت شود! این قانون گویا بعد از ۱۵ روز لغو شد. حال قوانین نوسان در بازار پایه هم ما را به یاد آن قانون انداخت! با قانون جدید تعریف بورس و نوسان را دوستان جابجا کرده و مرزها را درنوردیدند! این چه بورسی و نوسانی است که سهم نوسان روزانه ندارد و هفتگی دارد!

قابلیت سودسازی بورس

بورس تهران قابلیت و توانایی این را دارد که از بازار مسکن و طلا و ارز سود بیشتری دهد به شرطی که ما در زمان‌های رکود بازار بورس خریدار باشیم، در دوران تعادلی، نگهدار سهام باشیم و در دوران رونق فروشنده سهام باشیم! اما معمولا بیشتر مردم در بورس سود نمی کنند چون این روال را رعایت نمی کنند و عمدتا برعکس و برخلاف این عمل می کنند! یعنی در دوران رونق سهم می خرند و بعد در دوران رکود همان سهم را در حضیض قیمت می فروشند! صبوری و نگهداری سهام در بورس است که پاداش بزرگ به همراه دارد.

نگاه فعالان بازار سهام

هر چند فعالان بازار سهام در کوتاه مدت نگاه به اجلاس سران جهان در نیویورک دارند، اما به نظر می رسد باید با یک نگاه میان مدت به موضوع روابط ایران و کشورهای ۱+۵ توجه داشت. زیرا این کشورها نظر به عقب نشینی های ترامپ از مواضع خود در موضوع ایران دارند که این مهم در لحظه رخ نمی دهد. چشم انداز نقدینگی ، گزارشات شش ماهه مطلوب ، بهبود فروش شرکتها و انتظارات جهت استمرار رکود در بازارهای رقیب ، پارامترهایی هستند که فعالان بورسی را فعلا به بورس تهران خوشبین کرده است.

چرایی رشد بازار از دید سرمایه گذاران

همچنان سرمایه گذاران قدیمی تر بورس (بازار سرمایه) در چرایی رشد بازار سهام از هم سوال طرح می کنند! این گروه که سهم ندارند و معمولا هم نقد هستند و یا سهام کم ریسک را در سبد خود دارند مرتبا در انتظار ریزش بازار، تلاش دارند وضعیت کنونی بازار سرمایه را تبیین کنند و زمان پایان رونق بورس را پیش بینی کنند! اما بهترین پیش بینی برای زمان نزول بورس وقتی است که این سرمایه گذاران نقد و بدبین هم، محافظه کاری را کنار بگذارند و در اوج قیمت‌ها دست به خرید سهام بزنند!

کنترل پول در بازار سرمایه

دیو رمسی، نویسنده، سرمایه گذار و مجری رادیو می گوید:« شما باید پول خود را تحت کنترل درآورید و گرنه نبود آن برای همیشه شما را کنترل خواهد کرد». در همان لحظه ای که کنترل پول خود را به دست آورید، همان لحظه ای است که باقی مانده ی آینده ی مالی تان تغییر خواهد کرد. من دوست دارم تا به هر دلاری که به دست می آورم، به عنوان کارمندی نگاه کنم که تحت استخدام خود درمی آورم. اگر قوانینی (بودجه) برای هدایت کارمندانتان به سوی موفقیت نداشته باشید، در عمل بی خاصیت می شوند.

ویژگی های بازاهای مالی در اقتصاد

از ویژگی بازارهای مالی ، واکنشی محور بودن این بازارها به هر رخدادی است. در واقع در حالی که بسیاری انتظار دارند بازارهای مالی تنها واکنش به وقایع اقتصادی نشان دهند ، اما سرمایه گذاران و عمدتا معامله گران کوتاه مدت بازارها به هر واقعه ای که ممکن است بر انتظارات آتی آنان از بازار و سود آتی شرکتها کوچکترین اثری بگذارد ، حساس بوده و واکنش نشان می دهند. برای نمونه افت اخیر بازارهای مالی به دلیلی ویروس کرونا از جمله نگرانی های بازارهای مالی و فعالان آن است.

توصیه ای از وارن بافت

وارن بافت بزرگترین سرمایه گذار جهان می گوید: «صبر نکنید! تا زمانی که جوان هستید، کاری کنید؛ وقتی که هنوز چیزی برای از دست دادن ندارید». هنگامی که جوانید، ریسک کنید! فارغ از این که آن کار، دنبال کردن اهداف تحصیلی، اجتماعی و یا آغاز کردن کسب و کاری جدید و سرمایه گذاری باشد.

توصیه ای از چارلی مانگر

باید بتوانید دانش و خردی جهان شمول کسب کنید و رفتارتان را با آن تطبیق دهید. اهمیتی ندارد اگر رفتار جدیدتان، عدم محبوبیتی موقتی را میان هم رده هایتان برای شما باعث شود. چارلی مانگر، از معامله گران و سرمایه گذاران بزرگ آمریکا و شریک وارن بافت ، سومین ثروتمند بزرگ جهان

بررسی واکنش بازار به بیماری های قبلی

بررسی شد که بیماری‌ها اثر کوتاه مدت بر بازارها دارند و با کنترل آن‌ها بازار ریزش‌های خودش را جبران می کند. ولی در بلند مدت مسائل ساختاری بیشتر بر اقتصادها و بازارها موثر هستند تا بیماری ها. به نوعی ریزش‌ها در اثر بیماری پنیک محسوب شده و می تواند فرصت خرید باشد، اگر روند بلند مدت بازار مثبت باشد.

دولت‌ها و قواعد بازار آزاد

به نظر می رسد تنها جایی که دولت قواعد بازار آزاد را به ناچار رعایت می کند بازار ارز است! در این صورت نرخ دلار یک حداکثری خواهد داشت و پس از آن باید منتظر ریزش بود! در واقع هر کالایی در نهایت یک ارزش و قیمتی دارد و تا ابد رشدی نخواهد بود! در این صورت نرخ دلار هم از این موضوع تبعیت می کند و به شکل همیشگی صعودی نیست! در این شرایط انتظار برای نشان دادن رفتار آقای بازار هم در بازار ارز چندان دور از انتظار نیست ، هر چند که اکنون همه نظری مخالف دارند!

ایزاک نیوتن و سوگیری وی در بازار

ایزاک نیوتن دانشمند معروف یکی از نمونه های سوگیری رفتاری در بازار است. او ابتدا سهمی را میخرد و سود می کند، اما پس از آن این سهم رشد بی سابقه ای را تجربه میکند و وی که خود را جامانده از بازار تصور میکرد نزدیک قله با سرمایه بیشتری وارد میشود و نهایتا کل سرمایه خود را از دست میدهد. لذا باید توجه داشت که سوگیری های رفتاری به هوش افراد در رشته های دیگر بستگی ندارد. در مالی رفتاری به این نوع سوگیری که شخص بیش از حد خود را آگاه به موضوع میداند illusion of knowledge میگویند.

سرمایه گذاران و انتظار تغییر روند

بخش اعظم خریداران در بورس ، زمانی خرید می کنند که بازار در روند صعودی است. در واقع کمتر کسی است که در دوران منفی بازار به امید مثبت شدن آتی ، خرید کند! بر این اساس همه پولهای پارک شده در بازار حتی حرفه ای های بازار هم منتظر روند پر قدرت صعودی برای بازگشت به بازار هستند! در واقع قاطبه سرمایه گذاران تابع روندها هستند و توجهی به دیگر عوامل موثر بر بازارها ندارند! اگر می خواهیم شاهد حضور دوباره پولها باشیم ، تغییر روند از نزولی به صعودی اجتناب ناپذیر است!

تناقضات این روزهای بورس تهران

از تناقضات این روزهای بورس تهران بی توجهی بازار و سرمایه گذاران به رشد قیمت دلار به محدوده ۳۲۰۰۰ تومان و کم محلی به سهام دلاری است! در این شرایط یا ارزیابی سرمایه گذاران اینست که رشد قیمت دلار پایدار نیست و احتمالا یک ریزش را پیش رو دارد و یا آنان ارزیابی صحیحی ندارند و همین روزها است که به سهام دلاری توجه کنند! در سوی دیگر پارادوکس سهام ریالی را شاهد هستیم ، یعنی آنکه بزعم افزایش قیمت دلار ، شاهد توجه سرمایه گذاران به سهام ریالی هستیم. در نگاه اول این توجه متناقض به نظر می رسد ، اما به دلیل انتظارات تورمی ناشی از رشد نرخ ارز ، توجه به سهام ریالی چندان بیراه هم نیست! در واقع با ارز آزاد و تورم موجود، سهام بورس تهران ، چه ریالی و چه ارزی ، ارزنده هستند!

شایعات افزایش نرخ سود بانکی

مدت هاست برخی از طریق یک جریان رسانه ای در حال پخش شایعاتی در خصوص افزایش نرخ سود بانکی هستند که در شرایط کنونی در تضاد با افزایش سطح تولید و اشتغال در کشور می باشد. در گذشته بارها این نسخه تجربه شده و نتیجه ی آن صرفا به تعویق انداختن مشکلات و تورم های شدید بوده است. پرداخت سودهای بانکی بالا در دوره رشد اقتصادی منفی چه معنایی دارد؟ با افزایش نرخ سود بانکی به سطوح بالاتر از ۲۰ درصد عملا برای بسیاری فروش سرمایه و تبدیل آن به سپرده بانکی کاملا توجیه اقتصادی خواهد داشت و نیازی به تحمل این همه ریسک نیست. یکی از دستاوردهای بانک مرکزی بهبود وضعیت عملیاتی بانک ها می باشد که این امر در سایه ی کنترل نرخ سود پرداختی رخ داده است.

دلایل افت بازار سهام تهران

بسیاری در جستجو دلایل افت بازار سهام و استمرار نزول آن در حال گمانه زنی هستند. برخی انتظارات برای افزایش سود بانکی را مد نظر قرار داده اند ، اما مهمتر از آن محدودیت های اعمال شده احتمالی در بورس کالا برای فروش محصولات فلزی و فولادی توسط وزارت صنعت به ضرر شرکتهای تولیدی و به نفع دلالها از جمله دلائل افت بورس تهران و ادامه صفهای فروش است! گویا منافع بسیاری نصیب دلالها می شود که بخش اندکی را خرج چند بخشنامه در وزارت صنعت به نفع خود و به ضرر شرکتها می کنند! اگر قرار است بازار سهام رشد کند ، باید وزارت اقتصاد و شورای بورس مانع جابجایی این رانت عظیم از جیب سهامداران شرکتهای بورسی به جیب دلالان به دست مبارک معاون وزارت صنعت جناب آقای .... شوند!