خرد و سرمایه گذاری

خرد چون راداری است که مسیر درست هدایت سرمایه گذاری را به عهده دارد. سقراط میگوید خرد چون آب نیست که بتوان آن را از تنگی به درون تشتی ریخت. خرد زندگانی در عادتها، انتخابها، تمناها و تاملات فرد هویداست و همانا این خرد است که چراغ هدایت ماست.

ترافیک از نگاه سنتی

از راهکارهای کاهش تصادفات، توجه به جاده های کمربندی در شهرهاست. اما دلیل عدم ساخت کمربندی، نگاه سنتی اقتصاد به هدایت خودروهای عبوری از داخل شهرهاست تا مثلا با خرید مسافران سبب رونق اقتصاد شهرها شوند! که متاسفانه این موضوع مشکلات بسیاری را پدید آورده است.

بهای تمام شده

در صنایع نظامی بهای تمام شده اهمیتی ندارد و در مقابل یک بودجه ی مشخص محصول تولید می شود اما در سایر صنایع به ویژه صنایعی که محصول آن توسط خانوار مصرف می شود، مهم ترین مساله بهای تمام شده است. چنین طرح هایی تنها منجر به اتلاف منابع و ورشکستگی بخش خصوصی می شود.

انکار یا پذیرش

برای اصلاح سیاستهای اقتصادی در سطح خرد و کلان، در ابتدا باید پذیرفت که مشکلی وجود دارد و سپس تلاش برای اصلاح آن کرد. زمانی که تمام چالش‌ها انکار می شوند، هیچ راهکاری کارساز نیست! برای حل یک مشکل باید در ابتدا مشکل را پذیرفت!

علت اصلی تورم در ایران

علت اصلی تورم ،اشتباه دولتها با چاپ بی رویه پول و شبه پول است! اما دولتها این اصل اقتصادی را باور ندارند و در تلاش برای مبارزه با تورم ، سعی در ثابت نگاه داشتن قیمتها دارند! اندکی اقتصاد کلان بخوانیم! شاید روزی بدان نیاز پیدا کنیم...!

نقدینگی و رشد تولید

پول در دست مردم سریع‌تر از کالا/خدماتی که در اقتصاد عرضه می‌شود، رشد می‌کند. در نتیجه در ازای آنها پول بیشتری وجود دارد. در واقع برای خرید یک سبد مشخص از کالا پول بیشتری وجود دارد؛ قیمتها بالا می‌رود و تورم ایجاد شده و ارزش پول کاهش می‌یابد.

ماتریس آیزنهاور

ماتریس آیزنهاور و اولویت انجام کارها بترتیب اهمیت
۱٫مهم و غیرفوری:برنامه‌ریزی کن واسش
۲٫مهم و فوری:همین الان
۳٫غیرمهم و فوری:بسپار به کسی یا حذف
۴٫غیرمهم و غیرفوری:فراموشش کن
با این روش توانایی کنترل زمان خواهید داشت.

تغییر یا تغییر

در اقتصاد تغییر صحیح و بموقع افراد می تواند یک تحول بزرگ و عمیق ایجاد کند. تغییر افراد، نگاه‌ها، سیاستها و برنامه ها را تغییر خواهد داد! همانطور که ارهارد یا شاخت به عنوان افرادی کارآمد، اقتصاد آلمان جنگ زده را متحول کردند و یا گرینسپن اقتصاد آمریکا را تغییر داد!

از اصول بورس

همیشه کسی هست که از تو با سرعت بیشتری سود می کند و ثروتمندتر می شود. این واقعیت بازارهای مالی است ، این یک تراژدی نیست ! چارلی مانگر، شریک وارن بافت
به تعبیر دیگر حتما کسان دیگری هستند که سهام آنان رشد بیشتری دارد، این اصل اول بورس است.

مردم و دروغ

ممکن است فرهنگ و اعتقادات مردم عوض شود ولی حماقت آن ها عوض نخواهد شد و در تمام اعصار می توان به وسیله گفته ها و نوشته های دروغ، مردم را فریفت. زیرا همانطور که مگس، عسل را دوست دارد، مردم هم دروغ و ریا و وعده های پوچ را که هرگز عملی نخواهند شد دوست می دارند... میکا والتاری/ سینوهه

پول درآوردن در بورس

حفظ پول در بورس بسیار مهم تر از جمع کردن و بدست آوردن پول است! چنان که پل جونز (معامله‌گر حرفه ای بازار جهانی) می گوید `` من همیشه در فکر از دست دادن پول هستم نقطه مقابل پول درآوردن! هیچ وقت بر روی پول درآوردن تمرکز نکن ، اول بر روی حفظ آنچه داری تمرکز کن! ``

ما و اطرافیانمان

اطرافیان ما، به‌ویژه افرادی که آگاهانه آن‌ها را انتخاب می‌کنیم می‌توانند شخصیت فردی و حرفه‌ای ما را تقویت کنند. فارغ از اینکه چنین تاثیری عمدی یا غیر عمدی شکل می‌گیرد، آن‌ها این قدرت نفوذ را دارند تا روی طرز تفکر و حتی تصمیماتی که می‌گیریم، تاثیر بگذارند.

ما و سیاستمداران

بوریس ‎جانسون در سال ۲۰۱۲ گفته بود شانسش در اینکه سرش را با فریزبی از دست بدهد، با چوب پنبه بطری شامپاین کور شود، در یخچال حبس شود یا به شکل یک زیتون در زندگی بعدی حلول کند بیشتر از این است که نخست وزیر ‎انگلستان شود. او چند روز پیش نخست وزیر انگلستان شد. آن وقت ما هر روز در حال تحلیل صحبت های سیاست مداران هستیم و بر اساس آن پیش بینی های قطعی انجام میدهیم.

پول درآوردن در بورس

یکی از شیوه های مرسوم اما اشتباه در بازارها خرید در زمان اقبال همگانی است! مثلا هیچکس ملک و آپارتمان را در رکود نمی خرد ، اما همه در وقت گرانی به دلیل ترس از گرانی بیشتر ملک می خرند! این رویه خود را در بورس در صفهای خرید و فروش نشان می دهد. دلیل آن همراهی همگانی به دلیل ماهیت انسان بودن سرمایه گذاران که میل به اطمینان بر اساس جمع دارند و فقدان تحلیل است.

ترامپ و تجربیاتش

ترامپ مردی است که در بیزینس های مختلف تجربه های ورشکستگی بسیار داشته است! از املاک ، هتلداری ، زمینهای گلف تا فروشندگی بال مرغ! میراث رئیس جمهوران آمریکا اکنون به تاجری همه فن حریف رسیده است! جهان در برابر رفتارهای عجیب او شگفت زده است. اما دلیل این رفتارها تجربه و حضور شخصی او در همه بیزینسها از بال مرغ تا ریاست جمهوری آمریکا است!