پیروی گله‌وار (Following The Herd) چیست و درباره‌ی آن چه می‌دانیم؟

حیواناتی که به صورت گله ای زندگی می کنند به راحتی تحت تاثیر یکدیگر قرار می گیرند. انسان‌ها نیز به طور طبیعی تحت تأثیر گفتار و رفتار دیگران قرار می‌گیرند.

 یکی از دلایلی که سرمایه‌گذاران ممکن است به خاطر آن رفتار دیگران را تقلید کنند عدم تقارن اطلاعاتی(Asymmetric_Information) است. حرکت گله وار می‌تواند منطقی باشد در صورتی که سرمایه‌گذاران فکر می‌کنند دیگران اطلاعاتی را در اختیار دارند که آنها ندارند.

دانستن این موضوع به دو دلیل حائز اهمیت است:

۱⃣ انسان ها از دیگران یاد می‌گیرند اما بسیاری از تفکرات و تصوارت غلط ما نیز از همین راه شکل می‌گیرد. در این مورد اطلاعات حرف اول را می‌زند. رفتار و افکار یک جامعه به یک فرد این پیغام را می‌رساند که چه کاری و چه فکری درست است.

۲⃣تأثیرات اجتماعی یکی از مؤثرترین راه‌های سقلمه است. در این مورد فشار اطرافیان و همسالان( Peer Pressure) نقش اصلی را بازی می‌کند.

🔸در دنیای مالی، زمانی پیروی گله‌وار اتفاق می‌افتد که گروه عظیمی از سرمایه‌گذاران رفتار مشابهی را انجام دهند.

❓به عنوان مثال شما یک سهمی را رصد می‌کنید و متوجه می‌شوید که در چند روز گذشته حجم معاملات  افزایش پیدا کرده و تعداد  زیادی از افراد اقدام به خرید این سهم کرده‌اند. اگرچه شما نمی‌دانید دلیل اصلی این اتفاق چیست ولی وسوسه می‌شوید که این سهم را بخرید چون فکر می‌کنید دیگران اطلاعات ارزشمندی دارند که شما ندارید.( و در ادامه، خرید ما دیگران را به شکل مشابهی ترغیب می‌کند که سهام را خریداری کنند.)

با این حال در اکثر مواقع سرمایه‌گذاران سود اندکی می‌کنند به دو دلیل:

۱⃣  ممکن است ارزش اطلاعاتی که سرمایه‌گذاران بر اساس آن اقدام به خرید سهم کرده‌اند به اندازه‌ی افزایشی که در قیمت سهم رخ داده است نباشد و بعد از انتشار اطلاعات روند سهم تغییر کند و با کاهش چشمگیر قیمت سهم ضرر کنند.

۲⃣ همچنین افراد به دلیل افزایش تعداد معاملات‌شان متحمل هزینه های معاملاتی بیشتری می‌شوند.( یعنی سهم‌هایی را می‌خرند که در حالت عادی امکان نداشت بخرند و این خود هزینه‌ای بر دوش سرمایه‌گذاران می‌گذارد.)

پاسخ دادن