تبیین و تشریح خریدهای تکانشی از دیدگاه علوم رفتاری

روزهای نزدیک به سال نو، روزهای پر تب و تابی است، مردم برای خریدهای عید به مراکز خرید می‌روند و با شوق و ذوق به دنبال اجناس خود می‌گردند.

گاهی در لابه‌لای زرق و برق مغازه‌ها پول‌هایی بیشتر از وسع خود یا آنچه که در ابتدا مد نظرشان بوده، هزینه می‌کنند. گاهی در یک فروشگاه بزرگ با کالایی روبه‌رو می‌شوند که امکان خرید آن را ندارند و در اندک زمانی بعد خود را مشغول خرید اقلام کوچک زیادی می‌بینند که اولویت خریدشان نبوده است.

آمارها نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها حدود ۶۵ میلیارد دلار در روزهای منتهی به کریسمس خرید می‌کنند. سوال اینجاست که چه اتفاقی می‌افتد که ما هزینه‌هایی می‌کنیم که قصد آن را نداشته‌ایم؟

🔹 شاید اولین جوابی که به ذهن می‌رسد این باشد که طرح جلد یک پفک، یک شکلات خارجی که طعم خاصی را تداعی می‌کند، نظاره کردن مردمی که جنس خاصی را خریداری می‌کنند، همه و همه باعث می‌شود تا عنان از کف دهیم و بی‌اختیار کالاهایی را خریداری کنیم که برای خرید آن آماده نبوده‌ایم. اما توضیحات دیگری نیز برای این سوال وجود دارد.

🔹 یکی از این پاسخ‌ها حدود ۲۰ سال گذشته توسط دو روانشناس به نام‌های بامیستر و تایس  ارائه شده است. آزمایش تاثیرگذار بامیستر و تایس بعد از حدود دو دهه، همچنان ذهن محققان بسیاری را به خود مشغول کرده است. آنها گروهی از افراد را به آزمایشگاه خود دعوت کردند و رو‌به‌روی آنها یک ظرف پر از کلوچه‌های تازه‌ی داغ و در ظرفی دیگر پر از تربچه قرار دادند. به یک گروه کلوچه، به گروه دیگر تربچه و به گروه آخر چیزی ندادند. سپس از آنها خواستند که یک پازل غیرقابل‌حل را حل کنند. آنها به صورت غیرمنتظره‌ای متوجه شدند که گروه اول به طور متوسط ۱۹ دقیقه و گروه دوم حدود ۸ دقیقه بیشتر از گروه آخر (گروه کنترل) در این بازی دوام آوردند.

🔹 بامیستر و تایس اسم این اثر را “ته‌کشیدگی خویشتن”  نامیدند.  اسم قلمبه سلمبه‌ای که به قدرت اراده و خود-کنترلی افراد اشاره می‌کند. آنها بیان کردند که ما “ظرفیت محدودی از اراده داریم که با استفاده بیش‌ازحد کاهش می‌یابد. خوردن تربچه هنگامی که با کلوچه‌ها و شیرینی‌های تازه پخته شده احاطه شده‌ای، یک شاهکار حماسی از انکار “خود” است”. استدلال آنها این بود که اِعمال اراده انرژی را کاهش می‌دهد و شبیه عضله‌ای است که بعد از تمرین، خسته می‌شود. بنابراین هنگام خرید اگر در مقابل خرید یک کالا مقاومت کنید، میزانی از ظرفیت شما برای اراده مجدد کاهش می‌یابد، تا زمانی که دیگر چیزی از آن در ظرف وجودی شما باقی نمی‌ماند.

🔹 شاید این یافته شما را شگفت‌زده و احتمالاً ناامید کرده ‌باشد، اما جنبه امیدوارکننده این داستان آن است که محققان نشان داده‌اند این ظرفیت معمولاً با مصرف مقداری نوشیدنی شیرینِ حاوی گلوکز، تجدید می‌شود.

🔹 پس شاید لازم باشد دفعه دیگر که برای خرید به فروشگاه‌های بزرگ قدم می‌گذارید، یک نوشیدنی شیرین برای تجدید قوا همراه خود داشته باشید!

🖊 نویسنده: زهرا موسوی

پاسخ دادن