نویز تریدرها Noise Traders

نویز تریدرها Noise Traders چه کسانی هستند و چه‌کار می کنند؟

کلمه نویز Noise در انگلیسی دامنه کاربرد وسیعی دارد ولی زمانی که در عبارت نویز تریدر به کار گرفته می شود، بیانگر صفتی است که در این متن به آن خواهیم پرداخت. در این مطلب قصد داریم بررسی کنیم که نویز تریدرها Noise Traders چه کسانی هستند و چه کار می کنند؟

معامله گرانی در بازار حضور دارند که در زمان تصمیم گیری به خرید و فروش (کالا و سهام) به جای توجه و تمرکز بر عوامل مهم و تاثیرگذار اصلی و مشورت با کارشناسان و خبره های بازار، توجهشان معطوف به شایعات و نجواها و سر و صدای دیگران و جو دادن های غیر کارشناسی ای است که فضای بازار را پر نموده است.

سابقا” و در کلامی غیر رسمی، این معامله گران را ایدی یت تریدر idiot trader یا کله پوک ( ابله ) می نامیدند.

برای اولین بار واژه Noise توسط فیشر بلک در مقاله ای به سال ۱۹۸۶ در مباحث مالی رسمیت یافت.

طبق نوشته فیشر بلک، Noise به مفهوم تعداد زیادی رخدادهای کوچک است که اغلب تاثیرگذاری قدرتمندتری، نسبت به رخدادهای بزرگ ولی به تعداد اندک دارند.

نویسنده در خطابه ای Noise را به عنوان قطب مخالف کلمه News (در اینجا به معنای اطلاعات information) قرار می دهد و ترجیح می دهد به جای کلمه idiot یا ابله (کله پوک) از واژهNoisy استفاده کند و جای دیگر و در حاشیه مقاله ای از همکارش لاورنس سامرز مقابل عبارت مرتبط با کله پوک ها می نویسد: من آنها را معامله کنندگان نویزی Noisy می خوانم. آنها بر مبنایNoise (در اینجا به معنی سروصدا و هوچی گری و شایعات) دست به معامله می زنند.

نویز تریدرها Noise Traders

برای درک بهتر مطلب، خلبانی را در نظر بگیرید که هدایت یک هواپیمای مسافربری غول پیکر را به عهده دارد.

کابین خلبان مملو است از ادوات و دستگاههای نشانگر و دسته ها و دکمه های کنترل. همزمان کمک خلبان و مهندسین پرواز آموزش دیده، خلبان را در هدایت هواپیما همراهی می نمایند.
ولی به هر حال تصمیم نهایی با خلبان است.

نویز تریدرها Noise Traders

حال سناریوی زیر را در ذهن خود بازسازی نمائید :

در مسیر بوئنوس آیرس به پاریس و برفراز اقیانوس اطلس هواپیما وارد یک هوای طوفانی شده است و رعد و برق های مکرر و تکان های شدید اضطراب مسافران و خدمه پرواز را دوچندان نموده است.

در همین زمان صدای وزوزی از سقف کابین خلبان شنیده می شود که در این لرزش های شدید شاید طبیعی باشد ولی تداوم آن خلبان را نگران کرده است.

به خلبان اطلاع می دهند که حال یکی از مسافران وخیم و احتمالا” دچار حمله قلبی شده است.

و در این اوضاع رو به وخامت یکی از میهمانداران هنگام پذیرایی از پرسنل کابین پرواز، به خلبان می گوید مثل اینکه تاریخ در حال تکرار شدن است. اول ژوئن ۲۰۰۹ در همین مسیر پروازی رعد و برق باعث سقوط هواپیمای ایرفرانس شد و همه ۲۲۸ مسافر و خدمه آن کشته شدند!

حال فرض کنید جای خلبان هستید:

رعد و برق و تکان های شدید به شدت ادامه دارد، صدای وزوز بالای سرتان قطع نمی شود، حال مسافر مورد اشاره دائما” در حال وخیم تر شدن است و داستان مهماندار باعث شده لحظه ای از فکر سقوط رها نشوید.

رفتار خلبان این پرواز به دو شکل قابل شبیه سازی خواهد بود.

  1. پرفکت پایلوت یا خلبان کارآمد:

توجه او به نشانگرهای اصلی پرواز است، دائما” با برج کنترل و کمک خلبان و مهندسین پرواز و سرمیهماندار هواپیما در حال تبادل اطلاعات است و توجه اصلی اش به سلامت پرواز و رساندن مسافران به مقصد می باشد.

یک خلبان کارآمد میداند برخورد صاعقه با هواپیما امری طبیعی است و در بدترین حالت خسارتی جزئی به بار خواد آورد، بنابراین داستان سقوط پرواز ایر فرانس ربطی به صاعقه نداشته است.

او همچنین از مسافرینی که در زمینه پزشکی اطلاعاتی دارند خواهد خواست به مسافر بیمار رسیدگی کنند و در جستجوی نزدیک ترین فرودگاه امن برای فرود خواهد بود.

و در یک کلام او مفهوم Noise را درک کرده است و اجازه نمی دهد اختلالات، پارازیت ها، سرو صدا ها و شایعات در تصمیمات عقلانی او خللی وارد کنند.

  1. نویز پایلوت یا خلبان جّوگیر :

خلبان جوگیر به جای تمرکز بر اطلاعات اساسی و مشورت با خدمه پرواز، بر تعداد پرشمار سروصداها متمرکز شده و با ناتوانی در کنترل احساسات خود، کنترل هواپیما را از عقل به احساس خواهد سپرد.

او به قدری بر نویزها تمرکز کرده که حتی به راهنمایی و نظرات کمک های خود توجهی نمی کند. یعنی ظاهرا” حرف ها را می شنود ولی در عمل واکنشی درخور و متناسب نشان نمی دهد که با نشنیدن تفاوتی نمی کند، چون حواسش از سمت اطلاعات News به سمت صداهای آزاردهنده و مبهم Noise جلب شده است. مشخص است که نتیجه آن می تواند فاجعه بار یا در بهترین حالت خسارت بار شود.

در اقتصاد رفتاری ، دانش مالی رفتاری و مدیریت سرمایه الگوی رفتاری نوع دوم در معامله و تجارت، “معامله گران ساده اندیش یا سطحی نگر یا جوگیر” را توصیف می نماید که اخبار مهیج و سروصداها و شایعات و نجواهای در گوشی و حرکت های رمه ای ناشی از جوگیر شدن، نقش اصلی و اساسی در تصمیماتشان را ایفا می نماید.

نظر شما در مورد نویز تریدرها Noise Traders چیست؟

با توصیفات فوق واژه نویز تریدر را می توانیم معامله گران ساده لوح یا جوگیر ترجمه کنیم؟

و مهمتر از آن، خودمان چگونه رفتار کنیم؟

نویسنده: فرشاد اکبری سامانی

در این مطلب بررسی کردیم که نویز تریدرها Noise Traders ها چه کسانی هستند و کارشان چیست. امید است که مطلب فوق در مورد نویز تریدرها Noise Traders مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

پاسخ دادن