مصاحبه‌ای با ریچارد تیلر به‌بهانه ۱۰ سالگی کتاب «تلنگر»

پس از دریافت جایزه نوبل، از تیلر پرسیدند که ۱.۱ میلیون دلار خود را چه خواهد کرد: تلاش می‌کنم تا آنجا که امکان دارد این پول را غیرعقلانی خرج کنم!

 به‌بهانه ۱۰ سالگی «تلنگر»، وبسایت Behavioral Scientist به مصاحبه با تیلر پرداخته است تا نظرش را در مورد تحول تلنگر و واحدهای تلنگر جویا شود. در ادامه خلاصه‌ای از مصاحبه او را با هم می‌خوانیم:

از تولد مفهوم تلنگر، ۱۰ سال می‌گذرد. در این ۱۰ سال، یک جایزه نوبل و چندین واحد تلنگر (#Nudge_Unit) از جمله دستاوردهای اقتصاد رفتاری بوده است. اگر بخواهید این ۱۰ سال را در یک کلمه یا یک عبارت خلاصه کنید، آن کلمه یا عبارت چیست؟

ریچارد تیلر) آیا آن‌قدر پیر شدم که نتوانم بگویم خدای من (OMG)!!!. به‌یاد داشته باشید که کتاب تلنگر را هیچ شرکت انتشاراتی قبول نمی‌کرد که چاپ کند. واقعا نیازی نیست بگویم که ما حتی ۱ واحد تلنگر را پیش‌بینی نمی‌کردیم چه رسد به ۲۰۰ یا بیشتر. گاهی اوقات در صحبت‌هایمان با کاس (کاس سانستین، نویسنده همکار تیلر در کتاب تلنگر و استاد حقوق دانشگاه هاروارد) تنها یک کلمه به‌هم می‌گوییم: wow!

🎙 چه کژفهمی‌هایی در مورد اقتصاد رفتاری وجود دارد که علاقه‌مند هستید در مورد آن‌ها صحبت کنید؟

ریچارد تیلر) اول از همه باید به این موضوع توجه کنیم که اقتصاد رفتاری با تلنگر یکی نیست. تلنگر، یا کاربردهای سیاستی اقتصاد رفتاری، تنها بخش کوچکی از علم اقتصاد رفتاری است که امروزه در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی بر روی آن فعالیت می‌شود و ابزارهایی که توسط واحدهای تلنگر مورد استفاده قرار می‌گیرد، بیشتر بر یافته‌های روانشناسی مبتنی بوده است تا اقتصاد رفتاری. تلاش من بر این است که استفاده از علوم رفتاری را جا بندازم. همچنین باید توجه کنیم که همه ابزارهای مورداستفاده واحدهای تلنگر به علوم رفتاری ارتباطی ندارد. همه ما باید از هوش مصنوعی، بزرگ‌داده‌ها، تفکر طراحی و همه علوم اجتماعی دیگر همچون مردم‌شناسی استفاده کنیم.

🎙 فکر می‌کنید، کمک فناوری به تلنگر در چه حوزه‌هایی موثرتر خواهد بود؟

ریچارد تیلر) فکر می‌کنم حوزه سلامت بیشترین تاثیر را خواهد پذیرفت، به‌خصوص در مواردی که مصرف داروهای تجویز‌شده (مثلا برای دیابت) یک مسئله مهم است. فکر می‌کنم در حال حاضر فناوری‌هایی برای اندازه‌گیری مقدار قند خون به‌‌صورت آنی وجود دارد (و اگر وجود ندارد، به‌زودی به‌وجود می‌آیند). می‌دانید چه چیزی بهتر از «آسان‌کردن» است؟ آن را به‌صورت خودکار کنید!

🎙 وقتی به تاثیر فزاینده علوم رفتاری بر سیاست‌گذاری عمومی و کسب و کارها فکر می‌کنید، آیا چیزی وجود دارد که باعث نگرانی شما شود؟

ریچارد تیلر) من به‌شدت نگران چیزی هستم که آن را «لجن» (#Sludge) یا استفاده از تلنگرها برای مقاصد شیطانی یا سخت‌ترکردن چیزها می‌نامم. وقتی من کتاب‌ها را با شعار «تلنگر برای کارهای خوب» امضاء می‌کنم، منظورم یک درخواست است نه یک انتظار. در کابوس‌های من، واحدهای تلنگری وجود دارند که کارشان یافتن راه‌هایی برای سرکیسه‌کردن مشتریان، کارمندان یا رقباء است.

🎙 اگر شما زمان و منابع نامحدود در اختیار داشتید، چه سوال پژوهشی است که بیشتر از همه به یافتن پاسخش علاقه‌مند بودید؟

ریچارد تیلر) شاید به این خاطر است که من در شیکاگو زندگی می‌کنم، اما کاهش خشونت (در استفاده از اسلحه) پروژه‌ای باشد که دوست دارم در مورد آن پژوهش کنم.

پاسخ دادن