افزایش سرعت سقوط سهام

افزایش سرعت سقوط سهام در روز دوشنبه توسط الگوریتم‌ها

آیا الگوریتم های رباتی محرک سقوط بازار سهام بودند؟ بر طبق گفته متخصصین، معامله رباتی باعث افت بازار این هفته شده است و فروش یکجا و ارزان را تحریک کرده است. در این مطلب در مورد افزایش سرعت سقوط سهام در روز دوشنبه خواهیم گفت.

بر طبق گفته متخصصین، معامله رباتی باعث تسریع در افت بازار این هفته شده است و فروش یکجا و ارزان را تحریک کرده است. شرکت‌های مالی از رایانه‌های برنامه‌ریزی شده با مجموعه دستورالعمل‌های پیچیده‌ای که الگوریتم نام دارند، استفاده می‌کنند. آن‌ها فرصت‌های معامله را شناسایی می‌کنند و سپس سریع‌تر از آن‌چه هر انسانی می‌تواند، حمله می‌کنند.

معامله الگوریتمی به قدری فراگیر شده است که برخی تخمین می‌زنند بیش از نیمی از کل مبادلات شاخص ۵۰۰ s$p ( 500 سهام برتر) به این صورت انجام می‌گیرد.

این مبادله خودکار تقریبا به طور قطعی فروش یکجا و ارزان را در روز دوشنبه سرعت بخشیده است و شاهد افت ۸۰۰ نقطه‌ای سهام شرکت های صنعتی در عرض ده دقیقه بودیم.

تام استیونسون، مدیر سرمایه‌گذاری شرکت “سرمایه‌گذاری شخصی فیدلتی” می‌گوید: سرعت افت باور نکردنی که توسط ماشین‌ها انجام می‌گیرد.

اغلب تحلیلگران بر این باورند افت سهام بازار بوسیله گزارشی در مورد بازار کار آمریکا، که در روز جمعه منتشر شد و رشد قابل توجه دستمزدها را نشان داد، تحریک شده ست.

اما تصمیم برای فروش براساس آن خبر می‌تواند توسط تاجران رباتی صورت گرفته باشد.

نقطه تریگر (ماشه ای)

اوراق قرضه دولت آمریکا یا تریژریز، پس از گزارش مشاغل آمریکا دچار افت ارزش شد.

بازده‌ها (سودی که اوراق قرضه برای سرمایه‌گذاران عرضه می‌کنند) با افت قیمت‌ها افزایش می‌یابد.

تصور می‌شود که تاجران رباتی انتظار داشتند این بازده به ۳ درصد برسد، یک رقم قابل توجه که می‌توانست سرمایه‌گزاران انسانی را ترغیب کند از سهام به سمت اوراق قرضه بروند.

آقای استیونسون گفت: هر کسی به دنبال دلیلی برای علت رخ دادن این سقوط است. یکی از این دلایل این بود که سود اوراق قرضه به عدد رویایی ۳ درصد افزایش پیدا کرد.

به نظر در سود۲٫۹ درصد برای مبادله خودکار برای فروش محرکی وجود داشت و وقتی آن محرک به‌کار گرفته شد، بازار دچار سقوط آزاد شد.

شاخص ترس

پیرس کوران، رئییس تجاری شرکت “آمپلیفای تریدینگ” توضیح داد که الگوریتم‌ها طوری تنظیم می‌شوند که به شیوه‌های مشخصی به وضعیت‌های مشخص واکنش نشان دهند.

او گفت: ممکن است فرد برحسب یک معیار توقف زیان عمل کند و دارایی که در حال سقوط است را برای جلوگیری از زیان بیشتر بفروشد.

معامله الگوریتمی همچنین توسط معامله‌های همبستگی تحریک می شود، وقتی که تحرک در یک بازار معامله در بازاری متفاوت را تحریک می کند.

هفته گذشته، شاخصی که VIX نامیده می‌شود، نام مستعار شاخص ترس را به خود گرفت، زیرا نوسانات بازار سهام را اندازه گیری می کند، که شروع به افزایش شدید کرد.

آقای کورانت گفت: شاخص VIX هفته گذشته بسیار بالا بود و در روز دوشنبه دو برابر شد و از آن‌جایی که اغلب یک همبستگی معکوس بین شاخص VIX و شاخص داو جونز وجود دارد، مبادله ماشینی سهام‌های آمریکا را فروخت.

انسان و ماشین. تاجران رباتی می‌توانند یک میلیون مرتبه سریع تر از یک انسان عمل کنند.

فروش استقراضی

تصور این بود که  تریگرها می‌توانند به شکلی متضاد عمل کنند.

بسیاری از الگوریتم‌هایی که در روز دوشنبه سهام فروختند فروش استقراضی بودند، به عبارت دیگر، سهام‌های فروش، مخصوصا برای بازخرید آتی آن‌ها با قیمتی ارزان تر و کسب سود. افت شدید بازار توسط الگوریتم‌ها می تواند احیای قابل توجه بازار را هم به شکلی یکسان ایجاد کند.

آقای کوران گفت: بازارها به اعداد خاصی در روز دوشنبه واکنش نشان دادند، اما آن‌ها تنها یک مجموعه ارقام هستند.

ما شاهد افزایش قابل توجه دستمزدها در فوریه نیز خواهیم بود و حداقل چهار افزایش در نرخ سود خواهیم داشت، پیش از آن که مطمئن شویم تورم قرار است بسیار بیشتر از آن باشد.

واکنش بازار به این اعداد مجزا به دلیل معامله رباتی، به شدت اغراق آمیز بیان شده است.

آقای استیونسون می گوید: معامله الگوریتمی یا معامله کمی بازار را دچار نوسان بیشتری می کند.

آقای استیونسون در مورد اثرات دراز مدت تر بدبین نیست: دو چیز است که می تواند باعث یک بازار خرسی (کم رونق) مناسب شود، افزایش نرخ سود سریع تر از حد انتظار یا یک رکود.

نرخ‌ها ممکن است کمی سریع‌تر رشد داشته باشند، اما نه به شکل قابل توجهی. در ارتباط با رکود، بر طبق تمام شواهد و با در نظرگیری قدرت اقتصاد آمریکا، بر علیه آن است.

مترجم: ثآرا سادات میران

” افزایش سرعت سقوط سهام در روز دوشنبه” به طور اختصاصی در سایت مالی رفتاری منتشر شده است.

 

پاسخ دادن